Lustro to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Najczęściej znajduje się nad umywalką, chociaż w większych pomieszczeniach można zastosować zwierciadło ścienne lub stojące. Niestety szkło lustrzane w łazienkach jest szczególnie narażone na różnorodne zabrudzenia. W tym wpisie wyjaśnimy, jak o nie dbać, aby zapewnić sobie przejrzystość lustrzanego odbicia.
Jak prawidłowo czyścić lustra łazienkowe?
Czyszczenie luster jest bardzo ważne, a niestety często bywa przyczyną sporych frustracji, szczególnie jeśli mamy w pomieszczeniu duże, efektowne lustro na wymiar. Gładka powierzchnia jest podatna na zabrudzenia, smugi i zacieki. Jest jednak kilka prostych sposobów, aby skutecznie i szybko pozbyć się uporczywych mankamentów zwierciadła.
Często popełnianym błędem jest czyszczenie powierzchni lustra w taki sam sposób jak szyby. Chociaż w obu przypadkach mamy do czynienia z taflami szkła, to zwierciadła dodatkowo warstwę srebra (w przypadku klasycznych luster). W wyniku mycia lustra nieodpowiednimi preparatami zawarte w nich aktywne czynniki mogą wniknąć w krawędzie i uszkodzić warstwę srebra. W efekcie na powierzchni pojawią się ciemne plamy. Jak temu przeciwdziałać? Najlepiej sięgnąć po specjalne środki do mycia luster, które są bezpieczne i skuteczne.
Pamiętaj, że do czyszczenia luster nie wolno używać:
- standardowych środków do czyszczenia szkła,
- gorącej wody i pary,
- środków zasadowych (np. amoniak),
- środków do czyszczenia WC.
Do codziennego usuwania kurzu wystarczy użyć czystej i miękkiej bawełnianej ściereczki, ściereczki frotté lub ręcznika papierowego. Przy trudniejszych do usunięcia plamach możesz zastosować ciepłą wodę. Bardzo ważne jest jednak, aby woda była miękka, przegotowana lub destylowana.
Luster nie należy narażać na działanie zbyt wysokich temperatur. Unikaj ustawiania w pobliżu zwierciadeł świec czy lamp. Podczas montażu lustrzanej tafli należy zachować niewielki odstęp od ściany. Brak stosownej cyrkulacji powietrza za lustrem może przyczynić się do matowienia powierzchni (tzw. starzenie się lustra). Po kąpieli lub prysznicu warto przewietrzyć pomieszczenie, aby wilgoć nie osiadała z tyłu i na brzegach lustra.